top of page

Değişik temalarda Robotik Yarışmaları...

Robotik Eğitim Akademisi girişimi ile ülkenin dört bir tarafında düzenlenecek yarışmalarda geleceğin mühendisleri festival ortamında becerilerini sergileyecek ve yeni beceriler geliştirecekler.

Robot yarışmalarında başarılı bir robot yapmak tüm takımların ortak hedefi olsa da yarışmada başarının tanımı sadece kazanan robotla sınırlı değil. Yapılan turnuvalar esnasında sadece tek bir kazanan takım seçilmez, bir çok farklı kategoride takımlar mücadele etmektedir. Eğitim ve yarışma sürecinde hedef belirlerken ödüller tüm takımlar için yön gösterici oluyor. Bu ödüllerle vurgulanan kriterler sadece iyi çalışan bir robotu değil, etik değerlere önem veren, eğitimde 21. yüzyıl becerileri olarak tanımlanan yetenekleri kazanmış gençlerin de yetişmesini sağlıyor.

Eğer siz de turnuvalara katılmak, turnuvalarda gönüllü olmak, turnuva öncesi takımlara destek olmak, ülkemizde genç mühendislerin yetiştirilmesi için elinizi taşın altına koymak isterseniz, web sitesindeki iletişim formu ile bize ulaşabilir soru ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Yepyeni bir oluşum ve çalışmalar sizi bekliyor. 

Robot Yarışmaları

Bazı kurumların okullar için düzenlediği farklı robotik organizasyonlar da vardır. Okullar ve kurumlar, bu organizasyonlar ile hem kendilerini tanıtırlar hem de robotik alanındaki kişileri bir araya getirerek bu alana katkı sağlamış olurlar. Genellikle robot yarışmalarının haricinde sektördeki profesyoneller ile öğrencilerin buluştuğu kariyer sohbetleri, workshoplar, çekilişler gibi birçok etkinlik de bu organizasyonların içerisinde düzenlenmektedir.

Robot yarışmalarının hepsinde çeşitli ödüller bulunmaktadır. Bu ödüller organizasyonda bir rekabet ortamı oluşturarak katılımcıları başarı odaklı olmaya teşvik eder. Bu sayede daha kaliteli ve takip etmesi keyifli organizasyonlar ortaya çıkmış olur. Robot yarışmalarındaki ödüller, organizasyona sponsor olan firmaların ürünleri, düzenleyen okulların veya kurumun karar verdiği farklı ürünler, para ödülü, burs imkanı gibi maddi değer taşıyan çeşitli birçok şey olabilir.

MakeX

MakeX, ana organizasyon merkezi olarak Makeblock firması tarafından Çin’de düzenlenen ve yalnızca Makeblock’un mBot kitine sahip olan katılımcıların yarışabildiği bir platformdur. Ülkemizde bu organizasyonu Eğitim Teknolojileri Derneği üstlenmektedir. MakeX’te robotik yarışmasının haricinde “Maker Maratonu” ve “STEAM Karnavalı” adı altında iki etkinlik daha vardır. Bu organizasyon Türkiye’de ilk kez bu yıl düzenlenecektir. MakeX organizasyonu, MEB’in, üniversite ve enstitülerin aksine daha küçük yaşlara hitap etmektedir. Yarışmaya her 1 koç (zorunlu), 1 danışman (zorunlu değil) ve minimum 2, maksimum 4 öğrenciden oluşan ekipler katılabilmektedir.

 • Yaş Aralığı: 9-15

 • İlkokul ve Ortaokul öğrencileri

First Lego League Junior (FLL Jr.)

FLL’e daha küçük yaştaki çocukların da katılım sağlayabilmesi için o yaş seviyesine özgü bir organizasyondur  FLL Jr. Rekabetçi olmayan fakat öğrencilerin gelişimini hedefleyen bir STEM programı olarak tanımlanmaktadır. FLL’deki gibi her yıl farklı bir tema belirlenerek katılan çocukların hayal güçlerini görmek amaçlanmaktadır. Her takım en az 3, en fazla 6 çocuktan oluşmaktadır. Katılım sağlayan çocukların 6-10 yaş aralığında olmaları gerekmektedir. Bu organizasyonda LEGO Education WeDo setleri kullanılmaktadır.

 • Yaş Aralığı: 6-10

 • İlkokul öğrencileri

First Lego League (FLL)

First Lego League, FIRST vakfının organize ettiği uluslararası bir yarışmadır. Dünyada 80 ülkede düzenlenen bu yarışmanın ülkemizdeki organizasyon sorumluluğunu Bilim Kahramanları Derneği almaktadır.

Genel olarak First Lego League’in kurallarından bahsetmek istiyorum. FLL’e katılan takımlar 18 yaş üzeri bir takım koçundan ve 9-16 yaş aralığında en az 4, en fazla 10 üyeden oluşmaktadır. Takımlar, kurumlardan ve okullardan bağımsız olarak katılım sağlayabilirler. Bir okulu temsil eden en fazla iki takım olmalıdır.

FLL, isminden de anlaşıldığı gibi bir LEGO yarışmasıdır. Katılan takımların kendilerine ait en az 1 tane LEGO Mindstorms EV3 setleri olmalıdır. Robot setlerinde ihtiyaç olan her şey yarışma öncesi katılım şartnamesinde duyurulmaktadır. İhtiyaç duyulan malzemeler ve tema setler, her yıl yarışma için belirlenen temaya göre değişmektedir.

Öncelikle yerel turnuvalar gerçekleşir. Bu yarışmalarda başarı elde eden takımlar ulusal turnuvaya katılmaya hak kazanır. Son etapta ise uluslararası turnuva düzenlenerek dünyada FLL yarışmasının şampiyonu belli olur.

 • Yaş Aralığı: 9-15

 • Ortaokul öğrencileri

First Robotics Competition (FRC)

First Robotics Competition, FIRST vakfının düzenlediği bir diğer robotik yarışmadır. Uluslararası düzeyde yüksek katılım sağlanan FRC, lise öğrencileri düzeyinde bir yarışmadır. Bu turnuvada da her yıl farklı temalar belirlenerek katılımcılar bu temalara göre hazırlanırlar. Takımlarda üyeler, 18 yaşının üzerinde mentor ve profesyonellerle beraber çalışmaktadırlar. Robotların tamamı takımların kendi imkanlarıyla, kurallara uygun şekilde kendi tasarımlarından oluşmaktadır. FLL’de olduğu gibi FRC’de de bölgesel turnuvaların ardından uluslararası turnuva düzenlenmektedir.

 • Yaş Aralığı: 15-18

 • Lise öğrencileri

VEX IQ Robotic Yarışmaları

İlkokul ve ortaokul düzeyinde:

 • Yerel, bölgesel, ulusal ve dünya yarışmalarıdır.

 • Takım Çalışması Mücadelesi: İki takım puanlarını en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışmasıdır.

 • Robot Becerileri Mücadelesi: Zamana karşı karşı tek başına oynanan oyundur.

 • STEM Araştırma Projesi: Öğrenciler bir soruyu araştırma ve çözmek için bilimsel yöntemi kullanırlar.

Ortaokul, lise ve kolej- üniversite düzeyinde:

 • 750’den fazla turnuvada 32 ülkeden 10.000’den fazla takım oynar.

 • Yerel, bölgesel, ulusal ve dünya yarışmalarıdır.

 • Standart Maçlar: Her biri birbirine karşı oynayan iki takımın iki ittifakıdır.

 • Robot Becerileri Mücadelesi: Zamana karşı tek başına oynanan oyundur.

 • Çevrimiçi Zorluklar: CAD, animasyon, denemeler ve benzeri pek çok yarışma ile benzersiz yarışmalardır.

Robotik Eğitim ve Rekabet (REC) Vakfı, öğrencileri ABD’de ve uluslararası düzeyde sürdürülebilir ve uygun fiyatlı müfredat tabanlı robot mühendisliği programlarına yönlendirerek öğrencilerin ilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğe (STEM) ilgi ve ilgisini artırmayı amaçlar.
Vakıf, VEX, TSA ve BEST Robotics de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen robot platformları ve organizasyonlarının yarışmalarına ek olarak yarışmalara ek olarak eğitimciler için teknoloji ve mesleki gelişim üzerine odaklanan program desteği ve atölye çalışmaları da yapmaktadır. REC Vakfı, kar amacı gütmeyen eğitim kuruluşudur.
Daha fazla bilgi için http://www.roboticseducation.org adresindeki RECF web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Yaş Aralığı: 9-15

 • İlkokul ve Ortaokul öğrencileri

 

VEX EDR Robotic Yarışmaları

 • Yaş Aralığı: 15-18

 • Lise öğrencileri

 

KENDİ OKULUNUZDA DA

BİR ROBOT YARIŞMASI OLSUN İSTEMEZ MİSİNİZ?

Eğer siz de turnuvalara katılmak, turnuvalarda gönüllü olmak, turnuva öncesi takımlara destek olmak, ülkemizde genç mühendislerin yetiştirilmesi için elinizi taşın altına koymak isterseniz, web sitesindeki iletişim formu ile bize ulaşabilir soru ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Yepyeni bir oluşum ve çalışmalar sizi bekliyor. 

bottom of page