top of page

Türkiye’nin İlk Yapay Zeka Mühendislik Bölümü Açılıyor


Yapay zeka uzun yıllardır gündemde olmasına rağmen son yıllarda tüm dünyada ülkelerin eğitim sistemlerine özel olarak girmeye başlamış durumda. İnsanlar, yapay zekanın en çok hangi sektörü etkileyeceğini tahmin etmeye çalışıyor. Gün geçtikçe gelişen ve her alanı kapsamaya başlayan bu alan, şirketlerin ve ülkelerin en büyük stratejik hamleleri arasına girmiş ve öncelikli hale gelmeye başlamıştır.

Türkiye'nin öncü üniversitelerinden Hacettepe Üniversitesi, ülkemiz için çok önemli bir adım attı. Hacettepe Üniversitesi 2019-2020 yılı öğretim yılında Türkiye’nin ilk Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü’nü açıyor.

Hacettepe Üniversitesi yetkililerinden yapılan açıklama şu şekilde:

"Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü bilişim alanında Türkiye’de öncü bir rol oynamış ve ülkemizde Bilgisayar Mühendisliği lisans programını ilk açan üniversite olma gururunu ODTÜ ile birlikte aynı tarihte yaşamıştır. Bu yıl kuruluşunun 42. yılını kutlayan bölümümüz Yapay Zekâ Mühendisliği Lisans Programı ile bu öncü rolüne devam etmektedir.

Günümüzde bilimde ve teknolojide yaşanan gelişmelerin önemli bir bölümünde artık yapay zekâ rol oynamaktadır ve önümüzdeki yıllarda da bu yaklaşımın genişleyerek devam edeceği öngörülmektedir. Sayısal veri miktarındaki artış, bu tarz verilen işlenmesi ve onlardan otomatik olarak anlamlar çıkartılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Ekonomik verilere de bakıldığında günümüzdeki en başarılı yazılım şirketlerinin (Google, Facebook, Microsoft gibi) bu alanda çalışan ve bu alana yatırım yapan şirketlerden oluştuğu görülmektedir.

Üniversitemizde 2019-2020 öğretim yılında ilk kez öğrenci almaya başlayacağımız bu lisans programı da bu gelişmeler doğrultusunda yetenekli öğrencilerimize yapay zekâ üzerinde iyi bir eğitim vermek ve ülkemizin bu alanda ihtiyaç duyduğu uzman mühendisler yetiştirmek üzere tasarlanmıştır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüz, yapay zekâ üzerinde araştırmalar yapan geniş bir kadroya sahiptir. Uluslararası sıralamalara baktığımızda bu alanda Türkiye’deki en başarılı bölüm olduğu görülmektedir.

Halen Bilgisayar Mühendisliği programımız yapay zekâ alanına dahil edebileceğimiz teknik seçmeli dersler içermektedir ve öğrenciler bu dersleri alarak lisans seviyesinde bilgilenerek mezun olabilmektedir. Yapay Zekâ programı ile amacımız bu çerçevedeki çalışmalarımızın adını koymak, güçlü olduğumuz bu alanı daha da ileriye taşımak ve bu yeni programla öğrencilerin yapay zekâ konularına odaklı bir bilgisayar mühendisliği müfredatını takip ederek lisans seviyesinde uzmanlaşma imkanına kavuşmalarını sağlamaktır. "

Kaynak: Hacettepe üniversitesi

bottom of page